Juoda šviesa

Šiuolaikinės meninės tekstilės paroda

Kauno pilies bokšte 2006 05 20 – 2006 07 20

Kauno pilies bokšte š.m. gegužės 20 dieną atidaryta netradicinė šiuolaikinio meno paroda „JUODA ŠVIESA”, veiksianti iki liepos pabaigos. Ne tik pavadinimas, bet ir eksponavimo pobūdis yra paradoksalus. Įpratusieji stebėti meno kūrinius gerai apšviestose parodų salėse, šį kartą susidurs ne tik su netradicine aplinka (sraigtiniais laiptais jungiamomis ovaliomis pilies bokšto aikštelėmis ir rūsiais), bet ir bus pakviesti žvelgti į meno objektus tamsoje. Kiekvieno iš sukurtų kūrinių motyvas, mintis ir esmė remiasi floresuojančios materijos (siūlo, dažo, audinio) iškalba. Apšvietus objektus blankia liuminescencine šviesa, tarytum iš pasakos (aplinka Šiai atmosferai sukurti – tikra partnerė) išnyra subtilumu, romantika, o gal šiurpiu paslaptingumu dvelkiantys kūriniai. Tamsioje aplinkoje apšviečiant tik kūrinius, siekiama išgryninti apžiūros lauką ir nuošalyje palikti visus papildomus dirgiklius – aplinką, rėmus, kūrinių tarpusavio pusiausvyrą, kiekvienam kūriniui paliekant teisę kalbėti pačiam už save.

Parodos sumanytoja Jolanta Šmidtienė, vadovaujanti Tekstilininkų ir dailininkų gildijai, iki šiol kasmet organizavo po tris tęstinius renginius viešose miesto vietose (teatralizuoti, interaktyvūs meno renginiai ir parodos Kauno senamiesčio gatvėse, Valančiaus gatvės skverelio instaliacijos), šia paroda tikisi atgaivinti miestiečių ir Kauno svečių susidomėjimą strategine Kauno miesto vieta – pilimi.

Patikimiausias būdas šiam tikslui pasiekti – šiuolaikinio, ,gyvo’ meno invazija.

Parodoje dalyvauja tiek garsūs, tiek ir jaunieji Lietuvos dailininkai-tekstilininkai: Laima Oržekauskienė, Lina Jonike, Loreta Švaikauskienė, Jolanta Šmidtienė, Vita Gelūnienė, Inga Likšaitė Minderienė, Margarita Taurinskienė, Jūratė Petruškevičienė, Monika Žaltauskaitė Grašienė, Almyra Weigel Bartkevičiūtė, Ligita Marcinkevičiūtė, Kristina Petrauskienė, Gaila Akelienė, Audronė Valčiukienė, Viktorija Puškiną, Mante Marcinonytė. Pastaruoju metu tekstilės meistrai bene aktyviausiai reiškiasi tarptautinėje meno arenoje ir pelno daugiausiai reikšmingų apdovanojimų kitų meno sričių kontekste. Vis didėjantis visuomenės susidomėjimas šiuolaikine tekstilės meno raiška (praėjusį rudenį Kaune vykusi meno bienalė TEXTILE 05 sulaukė didžiausio lankytojų srauto Kauno parodų istorijoje) įrodo, jog šios srities dailininkai atrado kelią į suvokėjų širdis, derindami tai, kas nuo gimimo kiekvienam pažįstama -medžiagiškumo iškalbą – ir sugebėjimą prabilti nūdienos žmogui aktualiomis temomis.

2006 metų Kauno dienų metu pilies bokšte atidaroma šiuolaikinio meno paroda „Juoda šviesa” – vienas pirmųjų užmojų atgaivinti viduramžių dvasia alsuojančią architektūrą. Tamsūs Kauno pilies bokštų koridoriai, apvalios aukštų aikštelės su sieninėmis nišomis, bei švelnus šviesos srautas, sklindantis per šaudymo angas – tai puikūs „Juodos šviesos” partneriai. Tekstilės kūriniai, jautrūs liuminescenciniam apšvietimui, virs istorijos ir nūdienos sandūros ženklais. Tačiau parodos metu liuminescencine šviesa bus nutvieksti ne tik kūriniai: tamsiu paros metu naujai sušvis ir pats pilies bokštas.

Parodos viešose miesto erdvėse – nebe naujiena Vakarų Europos šalyse. Keliaujantieji gali susidurti su menu ne tik pėsčiųjų gatvėse, požeminėse perėjose, bet ir autobusų ar geležinkelio stotyse, pramoniniuose rajonuose, paplūdimiuose. Pirmoji paroda atsinaujinusiame ir lankytojų srautui pasiruošusiame Kauno pilies bokšte, kaip tikimasi, įkvėps ir kitus menininkus ar galerijas įdomiems projektams, suteikiantiems galimybę būti pagautiems meno, ten, kur to nesitiki.
Parodos rėmėjai:

Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyrius

VDA Kauno dailės institutas

UAB „JALGA”; UAB „LITERNA”

Parodos plakatą sukūrė – dailininkas V.Oržekauskas;

CD katalogo sukūrė – dailininkas E.Rudinskas

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top