Žuvies karoliai

PLENERO – PARODA

ŽUVIES KAROLIAI  2021

Galerijoje „Balta“ 2021 07 15 – 2021 08 10

Pleneras „Žuvies karoliai“ – tai menininkų kūrybinės dirbtuvės, kurių metų kuriama didžiulė meniškų žuvų instaliacijų erdvė aplink vieną iš Naisių parko ežerų.
Pirmasis pleneras įvyko 2000 metais Naisiuose, į kurį buvo pakviesta 10 menininkų iš skirtingų Lietuvos miestų. Plenero metu  meno kūrėjai dekoravo žuvies figūras, rengė susitikimus su bendruomene. Šiuo metu visos šios meniškos žuvies skulptūros yra įsikūrusios plink ežerą ir džiugina parko lankytojus.

Panašaus pobūdžio darbai turėjo vykti ir šiais metais, tačiau pandemija pakoregavo plenero formatą ir šiemet menininkai žuvis dekoravo savo dirbtuvėse. Užbaigti kūriniai sugrįžo į galeriją ,,Balta‘‘ ir šiuo metu nemaža dalis šių darbų eksponuojama galerijos patalpose. Kasdieną galerijos ekspozicija pasipildo vis nauju eksponatu, nes šiame kūrybiniame procese dalyvauja ne tik  menininkai iš Lietuvos, bet ir iš užsienio: Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos. Vėliau visos žuvys iškeliaus į pastovius namus ir Jjau nuo Žolinių jas bus galima pamatyti Naisių parke.

Šiais metais mūsų tikslas yra ne tik dekoruoti žuvis, bet ir suteikti kiekvienai jų vardą bei sukurti istoriją (pasaką, mitą). Kūrybinių temų ir inspiracijų menininkai semiamasi iš įvairių šaltinių.

Žuvis  pagal senąjį lietuvių tikėjimą ir folklore yra visa ko pradžia, pagrindas, gyvūnas, teikiantis pasauliui gyvybę, ko gero, buvo visuotinis ir gyvavo ne vieną tūkstantmetį! Pagal senajį lietuvių tikėjimą lietuvių folklore posakis „žuvį gaudyti“ reiškia  priimti kūdikį (LŽ XX 1014),  sužvejoti – priimti naujagimį.

Žuvis, kaip Kristaus simbolis, puošia pirmųjų krikščionių katakombas. Pagal šį slaptaraščio ženklą persekiojami krikščionys atpažindavo vienas kitą.

Žuvis – vienas iš aštuonių šventųjų Budos simbolių. Pagal budistų mokymą laimę atneša vaza, lotosas, kriauklė, neturinti pabaigos kilpa, skėtis, ratas, vėliava ir žuvys.

Žuvims, kaip Zodiako ženklui, priskiriama viena iš dvylikos Egipto dievybių. Anot Dominique’o  Žuvys atitinka Neftidę (FC 146).

Ryškiausią Žuvų žvaigždę (Alfa Piscium) arabų astronomai vadina El Riša arba Mazgu. Jame ant dviejų kaspinų, laikančių Žuvis, užrišamas mazgas ir taip jos sujungiamos viena su kita.

Menininkai interpretuoja laisvai. Kiekvieno kūrinys neša tam tikrą žinutę, kurią, tikimės, perskaitys parko lankytojai, žiūrovai.

Plenero parodoje dalyvauja menininkai:

M. Malinauskas, L. Jonikė, S. Petrauskas, J. Šmidtienė, K. Benedikas, A.Vaitkus, ?.Vaitkienė, M. Kanovalova, L.Drižiūtė- Malinauskienė, M. Petrauskas, V. Varnas, G. Vaičys, N. Sitonytė, R. Mielė, A. Žukauskienė, G. Markevičienė, L. Giedraitienė-Jonynienė, N. Balasevičiūtė, J. Beniuškevičienė, J. Lubienė.

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top