OPTINIS ŽAISMAS. Danguolė Brogienė

Pranešimas spaudai

2021-06-09

Kaunas

Tekstilininkės Danguolės Brogienės personalinė paroda “Optinis žaismas”. Birželio 15 dieną (antradienį) 17 val. VšĮ Tekstilininkų ir dailininkų gildijoje galerijoje “Balta” vyks žinomos tekstilininkės, Vilniaus dailės akademijos profesorės Danguolės Brogienės personalinė tekstilės darbų parodos “Optinis žaismas” atidarymas. Danguolė Brogienė gyvena ir

kuria Vilniuje. 1977 metais baigė Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumo ( dabar Kauno Vienožinskio kolegija) tekstilės specialybę.1982 metais baigusi studijas Vilniaus dailės institute tekstilės katedroje (dabar Vilniaus dailės akademijoje), tais pačiais metais pradėjo dėstyti ir iki dabar ji daugiau nei 38 metus dalinasi savo žiniomis ir patirtimi su studentais, būsimais menininkais.

Nuo 1982 metų autorė dalyvauja parodose: rengia personalines parodas, dalyvauja grupinėse ir tarptautinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje. Tekstilininkės kūriniai jau buvo pristatyti Vokietijoje, Mongolijoje, Rusijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Meksikoje, Japonijoje, Anglijoje, Nyderlanduose, JAV, Slovakijoje ir kitose šalyse.

Danguolė Brogienė tekstilės darbus kuria naudodama originalią šilko vyniojimo techniką plokštumoje. Dekoratyvinės kompozicijos turi ypatingą šilko spindesio vibraciją ir pasižymi specialia spalvų modeliavimo ir spalvų harmonija. Esamos kompozicijos kūriniuose yra kintančios ir dinamiškos. Parodos esmė yra spalvos, šviesa, erdvė. Tai autorės atspirties taškas, visumos esmė.

Autorės nuomone, žmogų formuoja tai, ką jis jaučia, ir tai, ką jis mato. Naujausi parodoje eksponuojami autorės darbai, kuriuose preciziškai siekiama mėlynos, pilkos, violetinės, rudos ir kitų spalvų dermės. Tokie yra darbai „Mėlynoji mūsų planeta“, „Mėlynoji erdvė“ ir kiti.

Pristatydama naujausią savo darbų ciklą Danguolė Brogienė pasakoja: “Man labai svarbu spalva… Spalvinį suvokimą įtakojančios savybės- gyvenimo patirtis, pozicija, vertinimų skalė, yra neapibrėžtos, t.y., jų negalima išmatuoti. Būtent šis neapibrėžtumas leidžia ne žodžiais, bet spalvomis nusakyti jų poveikį mūsų savijautai. Ne tik psichologiniai faktoriai, bet ir simboliai įtakoja tai, kaip mes suvokiame spalvą. Taigi, mūsų spalvos vertinimas priklauso nuo to, kas mes esame šiame pasaulyje, kokią reikšmę suteikia spalvai mūsų kultūra. Paskutiniųjų metų darbuose labai daug mėlynos spalvos. Tai tikriausiai atliepia mano būseną, kuri reikalauja šios spalvos – ramybės, poilsio, susikaupimo, meditacijos… Ši spalva padeda atsipalaiduoti, suteikia pusiausvyros ir harmonijos. Mėlyna – viena iš spektro spalvų, kurios neišgauname maišant kitas spalvas, taip pat kaip ir geltonos ar raudonos spalvos. Mėlyna – tai spalva pastovumo ir tiesos. Tai dangaus spalva.

Kad ir kokia efimeriška ir peršviečiama ji mums atrodo, bet mėlyna spalva visada yra su mumis.

Netgi jeigu ir apsiniaukusi diena, mes vis tiek turime viltį, kad tarp debesų danguje pasirodys nors ir mažas gabalėlis mėlynos spalvos dangaus lopinėlis. Aiškaus dangaus natūralus melsvumas, mums visą laiką siejasi su gamtos pastovumu, viltimi ateinančiai dienai. Mėlynos spalvos mano darbuose įprasmina bekraštę dangaus mėlynę, debesis ir jūros tolius… O ir mano darbų pavadinimai antrina šias asocijacijas: mėlyna erdvė, ežeras naktyje, mėlynųjų hortenzijų žydėjimas, mėlyna žemė…“

Geometriniai raštai, struktūros, ritmika bene geriausiai atspindi mano kūrybinį braižą. Tikiu, kad ornamentas atlieka ne tik estetinę funkciją, bet turi ir mistinį, apeiginį pradą. Mano kuriamos tekstilinės kompozicijos – tai semantinės ženklų struktūros, nuorodos į Lietuvos kultūros palikimą ir tautos dvasią. Tekstilės abstrakčiose kompozicijose įprasminu savojo pasaulio akimirką. Ją fiksuoju ir suvokiu per simbolius ir raštus. Darbuose užkoduoti ir mūsų lietuvių liaudies ženklai ir

simboliai… Įsivaizduojamą savo gyvenimą talpinu į apibrėžtą plokštumą- kvadratą, kuri tarsi atsidaro, kinta, vėl užsidaro.

Kiekvienas žiūrovas sukuria savo gyvenimo plokštumų kompoziciją ir panorėjęs, judant ir žvelgiant į plokštumą iš įvairių krypčių, jis atranda tik jam būdingą akimirką, kurią jis suvokia ir uždaro plokštumoje arba leidžia jai kisti, tik jai vienai suprantama pokyčių trajektorija… Tai tarsi mūsų gyvenimas iliuzinėje uždaroje erdvėje ir už jos ribų…“
Paroda veiks iki birželio 30 dienos.

Projekto partneris VŠĮ “Gabrielės meno galerija

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Parodos kuratorė menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė

Scroll to Top