Šokančių angelų miestas

KAUNAS ATRADO UGNIES IR ŠVIESOS PASAKĄ
Kalėdų eglės įžiebimo šventėje šurmuliavo apie 10 tūkstančių kauniečių
Arūnas ANDRIUŠKEVIČIUS
Rotušės aikštėje Šeštadienį sužibo pagrindinė miesto Kalėdų eglė. Daugiatūkstantinė minia susidomėjusi stebėjo pagal Devaltos Valentienės scenarijų specialiai šiam renginiui sukurtą pasaką „Kalėdinės šviesos ieškojimas senajame Kaune”. Rotušė tapo Šviesos pilimi, o aikštės medžiuose įžiebtos beveik 4 kilometrų ilgio lempučių girliandos. Atgijo ir M. Valančiaus gatvė, jau ne pirmus metus Kauno menininkų iniciatyva tampanti Angelų alėja.

Auksavilnis avinas merui. Kauno mero Arvydo Garbaravičiaus kabineto meno kolekcija pasipildė nauju menu. Tekstilininkų ir dailinin- dailininkų sąjungos gildija merui padovanojo tekstilės kūrinį „Auksavilnis avinas”. Tai per Kalėdas M.Valančiaus gatvės parke stovėjusių 20 avinėlių brolis, tačiau jo vilna ne balta, o auksinė. A.Garbaravičiaus kabinete dar kabo fotografo Evaldo Butkevičiaus dovanotos nuotraukos – Kauno vaizdai iš paukščio skrydžio.
RENGINIŲ MARATONAS VIS SMARKIAU ĮSIBĖGĖJA
Artėjant Kalėdoms mieste tarsi iš gausybės rago pažiro koncertai, parodos, advento vakaronės. Įvairūs renginiai vyksta teatruose, kultūros rūmuose, mokyklose, miesto aikštėse, seniūnijose.

Ypač daug renginių vaikams. Šeštadienį, 11,13,15 vai., Kauno mažajame teatre (M. Daukšos g. 34) vyks vaidinimas „Žvaigždė, kurios krūtinėje kažkas tuksėjo”. Šis lyriškas spektaklis bus vaidinamas ir visą kitą savaitę.

Šiandien ir kitą savaitę Kauno kultūros centre (Vytauto pr. 79) 12, 14, 16 val., bus vaidinama „Saldi saldi pasaka”.

Vakar Vytauto bažnyčioje vyko adventinis vakaras „Vidur lauko grūšelė žydi”. Jį surengė Kauno tautinės kultūros centras.

Gruodžio 25-ąją, 16 valandą, Š v. Gertrūdos bažnyčioje Kauno styginių kvartetas kviečia į nemokamą koncertą „Sveiki, sulaukę Šv. Kalėdų”.

Gruodžio 27 dieną, 12 vai.. Vienybės aikštėje bus surengtos vaišės skurdžiausiai gyvenantiems miestiečiams „Naujus metus sutik sotus”.

Gruodžio 29 dieną Kauno menininkų namuose bus renkamas įsimintiniausias miesto menininkas. Kauniečius ir miesto svečius ypač masina M.Valančiaus gatvėje menininkų įkurdintas Šokančių angelų miestelis.

Rotušės aikštėje prieš Kalėdas žada įsikurti prakartėlė su gyvomis avimis iš miesto pirmojo vicemero Kazimiero Starkevičiaus ūkio.

0 tam, kad kauniečiams nereikėtų vargti, kur ir ką galima pamatyti, iki sausio 6-osios Kauno regiono turizmo informacijos centre veiks Kalėdų informacijos centras.
(LS inf.)
GATVĖ, SEKANTI ŠVENTINĘ PASAKĄ
Tekstilininkų ir dailininkų gildijos narių Senamiestyje sukurtą kalėdinę dekoraciją reikia stebėti kaip spektaklį

Auksavilnis avinas miesto merui. Kauno tekstilininkai rengia miesto merui staigmeną. Jie pasiuvo natūralaus dydžio avinėlį aukso kailiu. Dovanodami miesto vadovui šią simbolinę dovaną menininkai ketina patarti merui avinėlį laikyti kabinete ir kartkartėmis miesto labui nupešti keletą aukso vilnos kuokštų. Kaunui klestėjimas kitąmet garantuotas, džiaugiasi slaptos ir miestui naudingos dovanos entuziastai. Dabar dailininkams beliko su mero pavaldiniais suderinti dovanos įteikimo laiką.
Žilvine PETRAUSKAITE
Šįvakar danguje virš M.Valančiaus gatvės vėl šoks angelai. Pagrindinės miesto eglės Rotušės aikštėje įžiebimo dieną savo erdvinį Šokį pradėjusios figūros iš putplasčio kurį laiką „pasirodymą” buvo nutraukusios. Rotušės aikštę šventines puošmenas gabenę sunkvežimiai buvo apgadinę ažūrinių angelų sparnų kraštus.
Žaismingas angelų pa
„Šokančių angelų miestas” – tai Šventinis Tekstilininkų ir dailininkų gildijos projektas, specialiai sukurtas M.Valančiaus gatvei, skvereliui ir Senamiesčio žibalinei papuošti. Nebe pirmus metus prieš Šv. Kalėdas savo galerijos prieigas puošiantiems Tekstilininkų ir dailininkų gildijos nariams Šventinėms idėjoms įgyvendinti Savivaldybė šiemet skyrė 24 tūkstančius litų.

„Tai ne Šiaip sau kalėdinė dekoracija, tai – reginys su siužetu, kurį einant M.Valančiaus gatve į Arkikatedrą baziliką ar iš jos galima narplioti, stebėti ir aptarinėti eigą”, – atkreipė dėmesį Tekstilininkų ir dailininkų gildijos galerijos vadovė Jolanta Šmidtienė. Dvylika angelų (jų skaičius kelia asociacijas su dvylika apaštalų) įvairiomis Šokio ir skrydžio pozomis Arkikatedros link dangumi ridena šviečiančias snaiges, panašias į Žemės rutulį. Ažūriniai angelų sparnai primena didžiulį karpinį, o figūros padengtos blizgesiu, žibančiu ir saulėtą dieną, ir vakare nuo gatvės žibintų.

Baleto šokėjų bateliais apautos angelų kojos, artistiškose pozose sustingę angelų figūros – tai dailininkų atsakas į bažnytininkų prašymą ir šiemet laikytis angeliškos M.Valančiaus gatvės puošybos koncepcijos. Šį kartą tekstilininkai buvo sumanę pasinaudoti rytietišku būsimųjų metų simboliu – beždžione, menininkams keliančia asociacijas su judrumu, šokiu, žaisme, artistiškumu. Išklausę dvasininkų pageidavimą, profesionalūs tekstilininkai surado visus tenkinantį kompromisą – M.Valančiaus šventinės dekoracijos herojais tapo kiek kitokie nei tradiciniai angelai: ne lėtai sklandantys virš žemės, o danguje išdarinėjantys žaismingus pa.
Avinėliai užsiaugino naują vilną
M. Valančiaus gatvės skveras šiemet virto avinėlių parku. Tekstilininkų ir dailininkų gildijos galerijos šeimininkės yra pastebėjusios, kad šis skveras per šventes tampa ypatingos traukos vieta. Čia labai mėgsta fotografuotis išėjusios po Senamiestį pasivaikščioti kauniečių Šeimos ir miesto svečiai. Ištikimiausi skverelio patriotai – vaikai, visada norintys paliesti laikinuosius skvero gyventojus.

Šiemet po skverą ganosi 20 avinėlių, tekstilininkų sumanymu, susibūrusių į „Kalėdų laukiančių avinėlių parką”. Šiųmečiai gyvulėliai – tai naują, perlamutru blizgančią vilną gavę pernykščiai. Natūralaus dydžio avinėliai ganosi mėlynoje šviesoje, juos, kaip ir pernai, naktį „gano” vienos miesto saugos tarnybos „piemuo”.
Iki švenčių snaus Senelis
Visiems kauniečiams žinomoje Senamiesčio žibalinėje įsikūrė Kalėdų Senelis. Dailininkai sukūrė instaliaciją iš tekstilinių skulptūrų. Unikalia technologija pagamintos žmogaus dydžio lėlės atrodo kaip tikros.

Žibalinės interjeras – tarsi mažas Kalėdų Senelio namelis, kuriame nuo lubų karo varvekliai. Šalia iki Šv. Kalėdų snaudžiančio Senelio budi mažas nykštukas, jau susikrovęs dovanų maišą ir pasirengęs kelionei pas vaikus. Nykštukas saugo Kalėdų Senelio sapną. Šv. Kalėdų rytą jis pažadins Senelį ir jiedu imsis darbo – dovanų dalijimo. Antrąją Šv. Kalėdų dieną pro žibalinę praeis rekordinė Kalėdų Senelių kolona, ragindama prisidėti ir Žibalinės Senelį. Sako, pastarasis susigundys…
KAUNIEČIUS SAUGOJO ANGELAI, ANGELUS – KAUNIEČIAI
Menininkų sumanymas papuošti senamiestį pažadino kilnius miestiečių jausmus 


Kauniečiai – patriotai

MODESTAS PATAŠIUS

LS KORESPONDENTAS

…Arba kauniečiai pagaliau tapo tikrais savo miesto patriotais, arba mus saugojo angelai”, – sakė M.Valančiaus gatvėje įsikūrusių meno galerijų šeimininkai.

Nuo praėjusių metų gruodžio vidurio einančiuosius nuo Rotušės aikštės Kauno pilies link maloniai stebino spalvingai ir originaliai papuošia gatvė.

Įvairios stilistikos ir iš skirtingų medžiagų pagaminti balti angelai suteikė gatvei netikėtos nuotaikos, tuo pasirūpino Kauno tekstilininkų gildija ir kitos šioje gatvelėje veikiančios meno galerijos.
Nedingo nė vienas papuošalas
Vakar M. Valančiaus gatvė vėl įgijo ankstesnį veidą.

Atvykusius nuimti gatvę puošusių angelų bei kitų puošmenų darbininkus keli praeiviai bandė kritikuoti.

„Ar jums kliudo tie angelai, tegul jie kabo čia ir toliau”, – prašė stebėdama darbininkų darbą viena močiutė.

Nutarę papuošti šią Senamiesčio gatvelę bei sukūrę greta esančiame skverelyje “Angelų parką” menininkai buvo maloniai nustebinti kauniečių, nes nei vienas papuošimas nebuvo pavogtas ar suniokotas.

Iš pradžių buvo baiminamasi, kad šios idėjos neištiktų pernai Vilniaus Gedimino aikštėje sukurtų ledo skulptūrų parko likimas.

“Šiandien galima daryti išvadą, kad kauniečiai savo miestą myli labiau nei vilniečiai, – sakė “Šešėlių” galerijos direktorė Laima Šutienė. Vakarais budėjo su šunimis Tekstilininkų ir dailininkų gildijos vadovė Jolanta Šmidtienė pasakojo, kad prieš Kalėdas visoje Lietuvoje siautusi audra buvo išvertusi skverelyje prie prakartėlės papuoštas egles.

Kitą ryta, išvydusios šį vaizdą galerijos darbuotojos puolė rinkti ant sniego išsibarsčiusius žaisliukus ir ketino juos vėl pakabinti ant eglės.

Šalia esančio namo gyventojai pagalvoję, kad vagiami eglės papuošalai, nedelsdami prisistatė prie tvarkytojų.

“Jie nepažinę mųsų mūru stojo ginti po jų langais esantį grožį”, – pasakojo J. Šmidtienė.

Į gatvelę ėmė plūsti žmonėms, vietos gyventojai savo noru tapo savotiškais gidais ir aiškino praeiviams, kas sukūrė visą šį grožį.

Kai kurie miestelėnai vakarais savanoriškai su šunimis vaikščiojo po išpuoštą skverelį ir saugojo jį nuo atsitiktinių nenaudėlių.Nustebino turtuolio elgesys Po šios audros ant žemės buvo nukritęs ir vienas per silpnai prie sienos pritvirtintas angelas.

Pro šalį ėjęs šioje gatvėje gyvenantis vienas labai turtingas kaunietis, pamatęs gulintį angelą, nedelsdamas jį pakėlė ir ėmė tvirtinti prie sienos.

“Manau, kad jis nesilankstytų išvydęs gulinčius ant žemės šimtą litų, o angelą pakelti pasilenkė”, – pasakojo vienos galerijos pardavėja.Prakartėlės naktimis nerakino Sovietmečiu buvusios žibalinės vietoje nuo gruodžio 15 dienos veikė Kalėdų prakartėlė – natūralaus dydžio Šv. Marijos statula su kūdikiu ant rankų ir Šv. Juozapas.

Ją sukūrė Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės instituto magistrantė Jūratė Kazakevičiūtė.

Kurdami šią prakartėlę tekstilininkai ketino ją naktimis užrakinti.

Surizikavę palikti orginalią prakartėlę atvirą ir naktį, tekstilininkai labai nudžiugo, kad neatsirado nė vienas, kuris bandytų ją išniekinti. Prakartėlė buvo užrakinta tik Naujųjų Metų naktį.

Vakar Šv. Marija su kūdikėliu buvo laikina ”įkurdinta” Tekstilininkų ir dailininkų gildijoje.

”O Jergutėliau šventas, maniau, kad čia sėdi tikra moteris su vaikučiu ant rankų”, – stebėjosi ne vienas, užsukęs į galeriją praeivis.Angelai pritraukė pirkėjus Paskatinti pasisekusios akcijos, šios idėjos organizatoriai ketina M. Valančiaus gatvę papuošti ir Valentino dieną, per Šv. Velykas ir kitomis progomis.

Tai darydami jie patiria ne tik moralinę, bet ir finansinę naudą. Ne vienas kaunietis, atėjęs pasižiūrėti ”Angelų parko”, užsukdavo į galerijas nusipirkti kalėdinių dovanų.

”Tik po Trijų Karalių pagaliau atslūgo pirkėjų antplūdis”, – džiaugėsi verslo sėkme beveik visų šioje gatvėje esančių galerijų darbuotojai.

KALĖDŲ SENELIS Į ROTUŠĖS AIKŠTĘ NUSILEIDO IŠ DANGAUS
Pagrindinės miesto eglės įžiebimo ceremonija neatsitiktinai rengiama gruodžio 6-ąją. Tai miesto globėjo Šv. Mikalojaus vardadienis. Aktoriui Regimantui Aleksejūnui, tapusiam miesto globėju Kalėdų Senio drabužiais, teko išbandymas publikai pasirodyti tarsi tikram stebukladariui Tekstilininkų ir dailininkų gildijos nariai menininkų oaze vadinamoje M. Valančiaus gatvėje apgyvendino pasakiškus avinėlius.

Rotušė sušvito gausybe šviesų, kai nuo jos 27 metrų aukščio bokšto leidosi fakelais nešini kaskadininkai. Rotušės ir aikštės medžių iliuminacijai bendrovė „Stumbras” šiemet net skyrė 30 tūkstančių litų.
(Laikinoji sostinė / Lietuvos rytas / 2003 m. gruodžio 9 d., Nr. 287)

Scroll to Top